Paní Merkelová jen málokdy zmešká příležitost kritizovat čínský režim a prezident Bush se před příletem do Pekingu pustil do ostrého projevu proti porušování lidských práv. Nicolas Sarkozy se se prý v rozhovoru s čínskými představiteli o lidských právech také zmínil.
„Bez toho, že by hovořil o jednotlivých případech." Tvrdí Elysejské šedé eminence.
Jednání se zástupci Dalai Lamy jsou přerušena? Čína se ústy svého velvyslance ve Francii postavila proti přijetí Dalai Lamy v Elysejském paláci? Přes počáteční fanfaronství Francie je na pouti do Canossy.
Jeden bývalý pravicový ministr se dnes v ranním rozhlasovém pořadu tázal k čemu případné protesty slouží?
„V roce 1980 na Olympijských hrách v Moskvě francouzská sportovní delegace kráčela v slavnostním defilé bez národní vlajky a změnilo to něco? Nic."
Dvojnásobný olympijský medajlista si těžko dokáže představit, jak jsme v tehdejší době vítali i ten nejmenší projev protestu s vládnoucím komunistickým režimem. Pocit k nezaplacení.
V odpolední demonstraci v Paříži Robert Menard, prezident asociace Reportéři bez hranic, byl jako obvykle v plné formě. Čínský drak mu odmítl vstupní víza. Prefektura zakázala shromáždění před Čínskou ambasádou. Francouská vláda má strach, že by pokazil znovunalezené přátelství? Reportéři se obrátili na soud a soud rozhodl, že zákaz je neoprávněný a demonstrace povolená. Policejní kordón stejně zabraňuje v přístupu k ambasádě. Spravedlnost proti policii. Policie vyhrála proti spravedlnosti.
„Svoboda v Číně, svoboda v Tibetu! Sarkozy kolaborant!" skandují demonstranti.
„Pro moje děti a vnoučata, než být v Pekingu a tleskat čínské propagandě, dávám přednost téhle demonstraci. Vybrali jsme si tábor svobody a pan Sarkozy se jednoho dne bude stydět za to, co udělal." Tvrdí Robert Menard.
Daniel COHN-BENDIT, evropský poslanec, si myslí: „Co se týče lidských práv a svobody, pokud se před Číňany přihrbíme, pokud si před nimi poklekneme, nemáme žádnou šanci."
Šel dnes odpoledne do kina. Bojkotoval ceremoniál.